Doktorandi hodnotia kvalitu výučby a pedagógov študijného programu dva krát ročne (na konci zimného a letného semestra). Hodnotenie prebieha anonymne dotazníkovou formou cez aplikáciu MS FORMS. Doktorandovi je na oficiálny študentský e-mail odoslaná informácia o možnosti hodnotiť jednotlivé predmety podľa vopred určeného rozpisu (systém vzorkovania). Po hodnotení študentov sú výsledky spracované a prerokované na porade vedenia katedry. Vedenie katedry výstupy študentov vyhodnocuje a komunikuje s konkrétnym pedagógom, resp. školiteľom. Výsledky hodnotenia kvality predmetov, pedagógov a študijného programu sú tiež zverejnené v rámci pravidelných hodnotiacich správach garanta študijného programu a ďalších hodnotiacich správach.
Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu:
Výsledky spätnej väzby sú prerokované na porade vedenia katedry, kedy môže vedenie v prípade závažných zistení prijať neodkladné opatrenie. Výsledky spätnej väzby doktorandov sú tiež uvedené v pravidelných hodnotiacich správach garanta študijného programu a ďalších hodnotiacich správach (napr. Pravidelná hodnotiaca správa o realizovaných študijných programoch), ktoré sú následne prerokované v orgánoch vnútorného systému zabezpečenia a hodnotenia kvality (napr. Rada pre vnútorné hodnotenie, Rada pre študijný program).
Povinnou súčasťou pravidelných hodnotiacich správ sú hlavné závery a navrhované opatrenia. Opatrenia na odstránenie zistených nedostatok alebo zvyšovanie kvality študijného programu navrhujú v súlade s „Organizačnou smernicou 2-U-013 Pravidlá pre vnútorný systém zabezpečenia a hodnotenia kvality vysokoškolského vzdelávania, tvorivej činnosti a ďalších s nimi súvisiacich činností na TnUAD v Trenčíne“ aj iné orgány zapojené do systému vnútornej akreditácie (napr. pracovné skupiny RVH).
Vo vyššie uvedených orgánoch majú zastúpenie aj študenti, absolventi, zástupcovia zamestnávateľov či iných zainteresovaných strán, ktorí tak tiež participujú na prijímaní opatrení na zlepšenie.
Raz ročne sa tiež v rámci vnútorného systému manažérstva kvality spracúva SWOT analýza pracoviska a analýza rizík, s cieľom zvyšovať kvalitu pracoviska a zabezpečovaných študijných programov.
Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu:
Spätná väzba absolventov je realizovaná cez univerzitnú iniciatívu Alumni klub – Klub absolventov , ktorý funguje na platforme Akademického informačného systému AIS2. Katedra politológie TnUAD proaktívne oslovila absolventov študijného programu politológia a zapojila ich do procesov zvyšovania kvality študijného programu politológia, a to v roku 2017 a opäť v roku 2022.
V roku 2017 sa prieskumu zúčastnilo 54 absolventov, v roku 2022 až 175 absolventov (z toho 4 s ukončeným III. stupňom na Katedre politológie). V roku 2022 všetci absolventi doktorandského študijného programu politológia hodnotili kvalitu vzdelávania počas ich štúdia ako veľmi dobrú alebo skôr dobrú.
Pri zosúladení študijného programu politológia so štandardmi SAAVS sa zohľadňujú aj pripomienky a návrhy absolventov, čo vyústilo do posilnenia predmetov a vzdelávacích aktivít zameraných na rozvoj jazykových zručností a iných prenositeľných spôsobilostí. Absolventi sa totiž okrem iného vyjadrili, že aj keď nepracujú v odbore, ktorý študovali (napr. kvôli nedostatku pracovných príležitostí alebo vzdialenosti od bydliska), vedomosti a zručnosti nadobudnuté štúdiom programu politológia v praxi využívajú. V reakcii na dotazník spokojnosti absolventov sa tiež oproti ostatnej verzii študijných plánov posilnila váha odbornej praxe.
Zástupkyňa absolventov študijného programu politológia je od roku 2022 členkou Rady pre študijný program a má tak priamy vplyv na monitorovanie kvality študijného programu, pričom zároveň môže navrhovať opatrenia na jej zvyšovanie.