VEGA 1/0448/21: Charakteristika, ideologická profilácia a vývoj futbalového chuligánstva na Slovensku. Riešiteľ: prof. Uroš Pinterič, PhD., Mgr. Pavol Struhár, PhD.
Grantová agentúra: VEGA
Evidenčné číslo projektu: 1/0448/21
Doba riešenia projektu: 2021-2023
Projekt s názvom Charakteristika, ideologická profilácia a vývoj futbalového chuligánstva na Slovensku mal za cieľ popísať vývoj futbalového chuligánstva na Slovensku od pádu komunistického režimu v roku 1989 a prostredníctvom analýzy chuligánskych skupín charakterizovať súčasnú podobu futbalového chuligánstva na Slovensku, najmä organizáciu, vnútorné normy a procesy, ideologický profil a politické postoje, štýl, kolektívnu identitu a správanie, komunikáciu, ale tiež intenzitu a formy násilia. Kvalitatívny výskum mal charakter prípadovej štúdie, pričom boli analyzované najvýznamnejšie chuligánske skupiny v slovenskom prostredí.
KEGA 009TnUAD-4/2021: Tvorba digitálnych didaktických pomôcok k predmetu Občianska náuka pre potreby sekundárneho vzdelávania v dištančnej forme. vedúci riešiteľ: doc. PaedDr. PhDr. Marcel Lincényi, PhD.
Grantová agentúra: KEGA
Evidenčné číslo projektu: 009TnUAD-4/2021
Doba riešenia projektu: 2021-2023
Projekt reagoval na aktuálnu naliehavú potrebu digitálnych didaktických pomôcok pre online vzdelávanie v súvislosti s celosvetovou pandémiou Covid-19, ale taktiež na nevyhnutnosť neustálej modernizácie regionálneho vzdelávania vyplývajúcu z vývoja najnovších informačných a komunikačných technológií v spoločnosti. Hlavným cieľom predkladaného projektu bola tvorba originálnych a motivačne príťažlivých digitálnych didaktických pomôcok k predmetu „Občianska náuka“ pre výchovu žiakov v sekundárnom vzdelávaní v Slovenskej republike z aktuálnej potreby modernizácie vzdelávania podľa požiadaviek praxe. Projekt mal viaceré výstupy a prínosy v spoločenskej, ekonomickej a hospodárskej praxi. Nové digitálne didaktické pomôcky budú mať multifunkčné využitie, nakoľko umožnia online výučbu občianskej výchovy v prípade neočakávaných udalostí v spoločnosti, pomôžu pri efektívnejšom dištančnom vzdelávaní u neprítomných žiakov na výučbe, alebo u žiakov so špecifickými problémami a budú zároveň využiteľné taktiež pri klasickej prezenčnej výučbe.
Prevencia extrémistických a nenávistných prejavov mládeže. Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Pavol Struhár, PhD.
Grantová agentúra: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
Evidenčné číslo projektu: D19_2023_13
Doba riešenia projektu: 4/2023-12/2023
Cieľom projektu bolo poskytnúť základným a stredným školám komplexnú podporu pri predchádzaní extrémizmu a nenávisti. Hlavné aktivity na úrovni primárnej a sekundárnej prevencie:
1,interaktívne workshopy alebo ucelený vzdelávací program, s cieľom upozorniť na dôsledky nenávistných a extrémistických prejavov, upevniť u žiakov hodnoty demokracie a ľudských práv, zdokonaliť ich kľúčové zručnosti a zvýšiť odolnosť voči falošným správam a propagande v online priestore;
2,aktualizácia a rozšírenie webového obsahu pre pedagógov a verejnosť k prevencii nenávisti a extrémizmu (www.no-hate.sk).