10.03.2018 17:19
Rubrika: Komentáre
Od: Martin Oswald

Stal sa proces s Milanom Mazúrekom zásahom voči demokracií ?

Poslanec Národnej rady Slovenskej Republiky krajne pravicovej Kotlebovej ĽSNS sa v minulých dňoch a týždňoch poriadne zapotil. Od pondelka 26.2. 2018 čelí obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.


Milan Mazurek, Zdroj: David Ištok / Aktuality.sk

Obžaloba nadväzuje na Mazúrekove vyjadrenia z októbra 2016 kedy v rádiu Frontinus poslanec verbálne útočil na adresu východoslovenskej rómskej komunity. Poslancove vyjadrenia pritom spĺňajú všetky predpoklady rasovej a náboženskej zaujatosti. „150 miliónov eur sa použije na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu krajinu neurobili nič, ale naopak, rozhodli sa vyciciavať náš  sociálny systém“. Ďalej poznamenal: "cigáni vyberajú odpadkové koše, robia bordel a sú špiny". To ale ešte v ten istý deň nebolo všetko! V súvislosti s režimom panujúcim v časoch druhej svetovej vojny na Slovensku sa vyjadril, že holokaust sa nikdy nedial a považuje ho za židovskú konšpiráciu. Mazúrek sa o nejaký čas proti svojmu vlastnému výroku ohradil a označil ho za lož alebo minimálne zle interpretovanú myšlienku.   

V samotný prvý deň súdneho pojednávania ho už pred banskobystrickým úradom čakali desiatky demonštrujúcich, nie však ľudia, ktorí by chceli vyjadriť svoju nespokojnosť s jeho šovinistickými vyjadreniami, ale stranícky a krajne pravicoví sympatizanti. Následne niekoľko krát pred davom vystúpil a verejne sa bránil voči „neprávosti“, ktorá sa na neho spustila. Zaujatý dav s obdivom počúval jeho živelný prejav. Obžalobu a všetko čo sa k nej viaže považuje za útok voči demokracií a slobode slova. „Ide o politický proces“, poznamenal. Je minimálne zvláštne, že obdivovateľ Jozefa Tisa, slovenského štátu a predstaviteľ antisystémovej ĽSNS, ktorý striktne deklaruje vystúpenie z Európskej Únie používa argumenty demokrata. Súčasne s tým stál za poslancom transparent „Nechceme späť totalitu“, na ktorom boli vedľa prečiarknutého hákového kríža spolu s kosákom a kladivom prečiarknutá aj vlajka EU. Ako svedok vystúpil pred Špecializovaným trestným súdom aj poslanecký asistent Milana Mazureka. Podľa neho má každý vyjadriť čo si myslí v spojitosti s právom na slobodu slova a poslanec podľa neho iba vyjadril nespokojnosť slušných ľudí, ktorá sa týka rómskeho problému.

Mazúrek spochybnil súdneho znalca

Ďalší deň súdneho procesu sa niesol v podobnom duchu,podľa obžalovaného poslanca NR SR vysokoškolské vzdelanie súdny znalec získal na Univerzite v Budapešti u finančníka Sorosa, ktorý je podľa neho nežiadúci a navyše súdu niekoľko krát pripomína že miliardár je žid. V nasledujúcich chvíľach aj verbálne atakoval znalca, ktorému vyčítal jeho údajne židovský pôvod a pýtal sa aj na jeho predkov. V závere tejto konfrontácie Mazúrek dodal, že znalecký posudok sa snaží zámerne ublížiť jeho osobe a strane ĽSNS.                               

Znalcove zistenia podľa prokurátora zodpovedajú opodstatnenosti obžaloby a potvrdili poslancove rasovo a nábožensky zaujaté výroky. Otázkou naďalej zostáva, ako sa celý proces bude vyvíjať. Proces pritom pokračuje až v apríli tohto roku, dôležité bude ako sa dovtedy k tomu postaví verejnosť a ako veľmi to bude zo strany Kotlebovcov politizované. Na rozhodnutie súdu si tak budeme musieť počkať, v prípade že by z toho poslanec NR SR vyviazol bez trestu, je možné hovoriť o ďalšom zásahu voči ľudským právam menšín, čo je koniec koncov základným pilierom demokracie. V opačnom prípade by utrpela demokracia, minimálne tá akú si ju interpretujú prívrženci krajnej pravice a sympatizanti ĽSNS.