04.11.2017 09:09
Rubrika: Komentáre
Od: Katarína Balážová

Teroristi na Slovensku ?

Hrozba teroristických útokov v Európe je v poslednom období jedna z najaktuálnejších tém a najväčších obáv Starého kontinentu. Z médií je počuť o neustálych útokoch a zastrašovaní civilného obyvateľstva. Dokonca začali byť vydávané príručky, kde je a kde nie je bezpečné cestovať v rámci Európskych metropol. Paríž, Londýn, Berlín ? Kto bude ďalší ? Vládam krajín sa situácia vymyká z pod kontroly a ani zvýšené kontrolné opatrenia nezaručujú civilistom dostatočnú ochranu. Otázkou zostáva či sme my, ako Slovensko v bezpečí. Sme relatívne malý štátik, možno nezaujímavý z pohľadu človeka, ktorý chce svojim činom upozorniť a strhnúť pozornosť čo najväčších más ľudí. Je tomu však naozaj tak ?


Terorizmus na Slovensku

Pred pár desiatkami rokov bolo nepredstaviteľné, aby terorizmus a radikalizmus prenikol takto blízko k nám a našim hraniciam. Bratislava má strategické postavenie hlavného mesta, blízko k Viedni a k Budapešti. Viedeň začala vo veľkom riešiť protiteroristické opatrenia, aj keď podľa môjho osobného názoru sa nedá na niečo takéto dostatočne pripraviť. Minulý rok sme boli my predsednícky štát Rady EÚ. Vtedy bola táto hrozby viac ako aktuálna, našťastie zasadnutia prebehli hladko a bez problémov. Verím, že si ešte dlho udržíme status bezpečnej krajiny pre obyvateľov aj turistov. Za posledné obdobie sa zvýšil počet obyvateľov, ktorý trávili letnú či zimnú dovolenku doma na Slovensku a nie v zahraničí. Malo to teda za následok nárast domácej ekonomiky. Slováci a nielen tí sa boja vycestovať do zahraničia a obľúbené destinácie ako Tunis či Egypt sa dostali na posledné priečky záujmu turistov. S ich počínaním súhlasím, keďže obavy prevyšujú zvedavosť a chuť objavovať nové krajiny a miesta.

Slovensko podľa môjho názoru určite nie je v centre ohrozenia, ale opatrnosti nikdy nie je dosť. Nie sme pod priamou hrozbou terorizmu, aspoň zatiaľ. Slováci sú naďalej však plní predsudkov voči moslimom a prisťahovalcom. Do akej miery oprávnene je otázne. Treba však pripomenúť, že moslimský a kresťanský svet sú dva odlišné svety. Svety s odlišnými ideálmi a zákonmi. V moslimskom svete aj v dnešnej modernej dobe funguje právo Šaríja.Šaríja je právo zvykové, ktoré medzi vyznávačmi Islamu pretrváva storočia. Píše sa v ňom napríklad, že moslimské dievča si nemôže vziať nemoslima, naopak je to však povolené, ale predpokladá sa, že manžel svoju manželku časom obráti na islam.Čo je podľa môjho názoru v tejto dobe otvorených hraníc, internetu a televízie mierne xenofóbne a patriace snáď do dávnych dôb stredoveku. Postavenie ženy je tam na úplne inej úrovni ako sme zvyknutí u nás, aj keď v posledných rokoch sa aspoň vo veľkomestách približuje k európskym štandardom. V akej miere sme teda vystavení hrozbe terorizmu je teda na posúdení každého z nás.­

 

 

 

Autor: Katarína Balážová, 3. ročník Bc. stupňa, CUP KP TnUAD