12.05.2017 00:43
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Martin Laczko, Richard Klimáček

Týždeň v zahraničnej politike

4.5.- 10.5.2017


Zdroj: telegraph.co.uk

Správa týždňa: Voľby vyhral Macron. Le Penová však dosiahla historický úspech

Nedeľa 7.5.2017 | zdroj: SITA, ČTK, foto:SITA

Tridsaťdeväťročný niekdajší minister hospodárstva Emmanuel Macron sa stane najmladším prezidentom v novodobej francúzskej histórii. V druhom kole francúzskych prezidentských volieb získal 66,06 percenta hlasov voličov. Marine Le Penovú podporilo 33,94 percenta voličov. Vyplýva to z informácií francúzskeho ministerstva vnútra.

Zo 47 miliónov registrovaných voličov sa 25,38 percent k hlasovacím urnám nedostavilo. Podľa agentúry Reuters ide o takmer rekordnú neúčasť. Rekordných 11,5 percent odovzdaných hlasov bolo buď prázdnych alebo poškodených.

Macron nielenže bude najmladším prezidentom svojej krajiny, ale podľa servera francúzskeho denníka Libération bude aj najmladším prezidentom na svete. 

Kandidátka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová uznala porážku v prezidentských voľbách ešte v nedeľu večer a telefonicky zablahoželala svojmu centristickému súperovi Emmanuelovi Macronovi k víťazstvu.

„Francúzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili kontinuitu. Blahoželám mu k zvoleniu a, pretože mám na srdci vyššie záujmy krajiny, želám mu úspech,“ vyhlásila Le Penová v prvej reakcii v parku Vincennes na juhovýchode Paríža pred stovkami svojich priaznivcov. „Chcela by som sa poďakovať 11 miliónom Francúzov, ktorí mi dali svoj hlas a svoju dôveru,“ dodala.

 

Ukrajinská prokuratúra bude pre exprezidenta Janukovyča žiadať doživotie

Štvrtok 4.5.2017 | zdroj: SITA

Na súde v Kyjeve sa začalo prípravné pojednávanie v rámci vyšetrovania zosadeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý je obvinený z vlastizrady. Samotný Janukovyč sa na pojednávaní nezúčastnil.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy citovala vyhlásenie ukrajinského prokurátora Ruslana Kravčenka, podľa ktorého žalujúca strana bude pre Janukovyča ako trest za vlastizradu žiadať doživotie.

Ako informovala agentúra Ukrinform, ďalšie zasadnutie súdu sa uskutoční 18. mája. O odklad pojednávania požiadali Janukovyčovi advokáti, podľa ktorých ich mandant nemal dostatok času na oboznámenie sa so spisom. Súd súčasne súhlasil s tým, aby sa Janukovyč na pojednávaniach zúčastňoval prostredníctvom videokonferencie.

 

Sobotka demisiu nepodá, Babiš hovorí o cielenej diskreditácii

Piatok 5.5.2017 | zdroj: pravda.sk

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že avizovanú demisiu vlády nakoniec v polovici mája nepodá. Namiesto toho navrhne odvolanie ministra financií Andreja Babiša (ANO).

Prezident Zeman totiž avizoval, že demisiu premiéra nechápe ako koniec celej vlády. "V takejto situácii nedáva moja demisia zmysel," uviedol Sobotka. Pražský hrad potvrdil, že obdržal návrh na odvolanie Babiša. Sobotka ho chce odvolať k 9.máju. Návrhom sa Zeman bude zaoberať v pondelok.Informuje o tom spravodajský portál ČT24. Ak by vláda demisiu v polovici mája podala, umožnilo by to podľa Sobotku vládu rekonštruovať, a to už bez účasti ministra financií Andreja Babiša.

 

Kampaň Emmanuela Macrona bola napadnutá hackerským útokom len niekoľko hodín pred  2. kolom francúzskych prezidentských volieb

Sobota 6.5.2017 | zdroj: Vox, The Guardian

Volebný tým  Emmanuela Macrona vyhlásil, že bol zasiahnutý "masívnym a koordinovaným" hackerským útokom len niekoľko hodín pred tým, čo prví francúzski voliči vstúpili do volebných miestností. Približne 9 GB údajov odoslal užívateľ s názvom EMLEAKS na stránku zdieľania dokumentov Pastebin, ktorá umožňuje anonymné odosielanie.

Macronové politické hnutie Vpred!  (En Marche!) potvrdilo, že bolo "obeťou masívneho a koordinovaného hackovania, ktoré spôsobilo šírenie rôznych interných informácií na sociálnych sieťach a médiách".

Hlavným podozrivým je opäť Rusko. Macronov tým už pred tým obviňoval Rusko z opakovaných pokusov o hackerské útoky počas kampane a 26. apríla vyhlásil, že bol cieľom neúspešných pokusov o ukradnutie e-mailových poverení. Moskva však pochopiteľne odmietla akékoľvek hackerské zásahy do francúzskych volieb.

 

CDU vyhrala krajinské voľby v Šlezvicku-Holštajnsku

Pondelok 8.5.2017  | zdroj: International Bussines Times, iDNES.cz

Zatiaľ čo väčšina politickej pozornosti bola v nedeľu zameraná na prezidentské voľby vo Francúzku,  kresťanskí demokrati Angely Merkelovej zaznamenali  úspech v ďalších nemeckých krajinských voľbách. V marci CDU vyhrala voľby v Sársku, teraz uspela aj v Šlezvicko-Holštajnsku.

V nedeľných krajinských voľbách v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko podľa odhadov zvíťazila s 33 percentami Kresťanskodemokratická únia (CDU) krajinského lídra Daniela Günthera. Doteraz vládnuca strana sociálnych demokratov (SPD) spadla na zhruba 26 percent. Do krajinského snemu sa pravdepodobne dostane aj pravicovo populistická Alternatíva pre Nemecko (AFD).

Je to prvýkrát CDU získala tento štát, odkedy je kancelárka Merkelová pri moci v (2005). Hlasovanie prebiehalo v oveľa väčšom štáte v porovnaní so Sárskom, najväčší predvolebný test však CDU čaká onedlho v štáte Severné Porýnie-Vestfálsko (NRW), najväčší nemecký štát podľa počtu obyvateľov sa bude považovať za najdôležitejší ukazovateľ toho, akým spôsobom by mohli dopadnúť celonemecké voľby. Voľby v tomto spolkovom štáte sa budú konať 14. mája.

 

S rozhodnutím podať demisiu prišla aj česká ministerka školstva Kateřina Valachová

Utorok 9.5.2017 | zdroj: ČT24, iDNES.cz

Ministerka školstva Kateřina Valachová (ČSSD) sa rozhodla podať demisiu. Urobí tak 31. mája, kedy sa bude v Senáte prerokúvať kariérny poriadok. "Nechcem sa stať  Babišovou zámienkou na to, aby rôznym spôsobom odvracal pozornosť verejnosti od svojich závažných problémov," vysvetlila. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je so situáciou oboznámený, prezident Miloš Zeman sa s ňou zíde po svojom návrate z návštevy Číny.

"Chcem podporiť politickú kultúru, tak ako ju presadzuje sociálna demokracia, preto rezignujem na funkciu ministerky školstva," uviedla Valachová na Twitteri. "Myslím si, že je to úplne fér a z môjho pohľadu úplne normálna reakcia."

 

Prezidentské voľby sa konali aj v Južnej Kórei. Vyhral liberál Mun Če-in.

Utorok 9.5.2017 | zdroj:  The Atlantic, The Guardian, foto: Kim Hong-Ji/Reuters

Juhokórejský liberálny politik Mun Če-in  vyhral v utorok prezidentské voľby v krajine, skončilo tak desaťročie konzervatívnej vlády a črtajú sa potenciálne zmeny politiky krajiny smerom k Severnej Kórei.

"Toto je veľké víťazstvo," povedal Moon, "pre tých veľkých ľudí, ktorí boli so mnou, aby vybudovali spravodlivú krajinu, zjednotenú krajinu a krajinu, kde funguje zásada a zdravý rozum". Mun propaguje dialóg s KĽDR, zároveň chce ale pokračovať vo vyvíjaní tlaku na severokórejský komunistický režim diktátora Kim Čong-una a ponechať v platnosti sankcie.

Hlasovanie bolo vypísané po zosadení predchádzajúcej prezidentky Pak Kun-hje kvôli korupčnému škandálu. Podľa povolebného prieskumu, ktorý uskutočnili tri juhokórejské televízne kanály medzi 89 000 voličmi pri 330 volebných miestnostiach, získal Mun Če-in 41,4 percenta hlasov. Konzervatívec Hong Čung-pchjo si pripísal 23,3 percenta hlasov a centrista An Čchol-so získal 21,8 percenta hlasov.

 

Litva stavia plot na hranici s ruskou exklávou Kaliningrad

Streda 10.5.2017 | zdroj: ČTK

Litva začala výstavbu ochranného plotu na hranici s ruskou oblasťou Kaliningrad. S odkazom na litovskú službu ochrany štátnej hranice o tom informoval ruský denník Kommersant. Bariéra ma byť dlhá 44,6 kilometrov a vysoká dva metre, bude stáť približne 1,3 milióna eur.

V januári litovský minister vnútra Eimutis Misiunas oznámil, že dôvody stavby sú ekonomické, teda zabrániť pašovaniu, ale aj geopolitické - posilniť hranice Európskej únie. Dodal, že bariéra znemožní prípadné provokácie na hraniciach.

Kaliningradská oblasť je silne militarizované ruské územie, ležiace pri Baltskom mori medzi Litvou a Poľskom. Pobaltské štáty sa začali obávať možnej ruskej agresie, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Podobnú ochrannú bariéru plánuje do februára 2018 na svojich hraniciach s Ruskom postaviť aj Estónsko.

 

Riaditeľ F.B.I. James Comey  dostal od Trumpa padáka

Streda 10.5.2017 | zdroj: The New York Times, CNN, SITA, foto: Getty Images

Prezident Trump v utorok odvolal riaditeľa F.B.I. Jamesa Comeyho, ktorý viedol kriminálne vyšetrovanie s cieľom zistiť, či sa poradcovia pána Trumpa dohodli s ruskou vládou na usmerňovaní výsledkov prezidentských volieb v roku 2016.

Biely dom uviedol, že pán Comey bol prepustený na odporúčanie ministerstva spravodlivosti. Americký prezident povedal, že stratil dôveru v pána Comeyho, z dôvodu jeho riešenia e-mailového  škandálu Hillary Clintonovej.

Trump pristúpil k tomuto kroku krátko po tom, čo FBI korigovala znenie jednej vety z Comeyho minulotýždňového miestoprísažného vyhlásenia pred Kongresom, podľa ktorého bývalá blízka spolupracovníčka niekdajšej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej Huma Abedinová poslala na laptop svojho manžela “stovky a tisícky” e-mailov, pričom niektoré z nich údajne obsahovali utajené informácie.

Podľa dvojstranového vyjadrenia, ktoré FBI vydala v utorok, bol na laptop v skutočnosti preposlaný iba “malý počet” z tisícok e-mailov, ktoré v ňom našli. Naopak, väčšina z týchto e-mailov sem bola údajne uložená pomocou elektronických zariadení.