12.05.2017 00:36
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Šimon Struhár

Týždeň v domácej politike

4.5. - 10.5.2017


Zdroj: parlamentnelisty.sk

SPRÁVA TÝŽDŇA: Matovič nebude chodiť do parlamentu!

Pondelok 8. 5. 2017   Zdroj: FB Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Denník N

Predseda hnutia OĽaNO v pondelok na tlačovej konferencii opísal ako mu počas prechádzky so psom neznámy muž najskôr vulgárne nadával a potom ho varoval, že ak neodíde z parlamentu, tak si ho nájde vlak. Matovič tvrdí, že je za tým Andrej Danko. Do úvahy ale podľa neho prichádzajú aj Robert Fico a Béla Bugár. Ako reakciu na túto udalosť oznámil, že Igor chodiť do parlamentu, ale svojho mandátu sa nevzdáva. V utorok už rétoriku zmiernil a v oficiálnom liste, ktorým sa ospravedlňuje z účasti na rokovaniach parlamentu, už nič o vyhrážaní sa fyzickou likvidáciou nie je. Neúčasť zdôvodňuje napríklad kauzou otvárania listov poslancom, za ktorú viní priamo predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka.

Andrej Danko konečne prehovoril k otváraniu listov

Štvrtok 4. 5. 2017      Zdroj: Denník N

Andrej Danko sa  v druhej polovici minulého týždňa vrátil z dovolenky a hneď musel čeliť snahe opozície o odvolenie z funkcie predsedu parlamentu pre otváranie pošty pre poslancov. Koalícia ho však podržala, a tak sa schôdza o odvolávaní ani nezačala. Danko zase podržal vedúceho kancelárie NR SR Daniela Guspana. Na tlačovej konferencii sa Danko bránil, že žiadny príkaz na otváranie listov nedal a ani žiadne listy on ani zamestnanci parlamentu  nečítali. Okrem toho aj priznal, že bozkávať výložky bola chyba. A z jeho úst odzneli aj tieto výroky:

„Urobil som komunikačnú chybu... len preto, že nie som naučený komunikovať psychopatickým štýlom komunikácie.“

„Moja jazva mi je prednejšia ako niektorí krikľúni v opozícii.“

„Namiesto písania o úspešnom samite predsedov parlamentov sa venujete hlúpostiam.“

Strana Sieť má nového predsedu

Streda 10. 5. 2017      Zdroj: Denník N

Predsedom strany Sieť už nie je exminister dopravy Roman Brecely, ktorý sa tejto funkcie vzdal. Na jeho miesto dočasne nastúpil Marek Čepko. Vo funkcii ostane do 9. septembra, teda do najbližšieho snemu strany.

Riaditeľom RTVS chce byť 12 uchádzačov

Streda 10. 5. 2017      Zdroj: Aktuality.sk

Záujem o post generálneho riaditeľa verejnoprávnej RTVS má 12 uchádzačov. Termín na podávanie prihlášok uplynul v stredu o 16:00. O miesto sa uchádzajú: Peter Abrahám, Margita Bencová, Richard Dírer, Fedor Flašík, Janka Lastovicová, Norbert Majer, Václav Mika, Aleš Rehák, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky.

Otváranie listov v NR SR rieši generálna prokuratúra aj polícia

Streda 10. 5. 2017      Zdroj: Aktuality.sk

Generálna prokuratúra aj polícia vyšetrujú prípad otvárania listov v parlamente. Pre TASR to uviedli hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová a Prezídium Policajného zboru. „Na základe komunikácie s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky sa v súčasnosti pripravuje pokyn, na základe ktorého bude polícia vo veci ďalej konať,“ uviedlo v stanovisku pre TASR oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Generálna prokuratúra doplnila, že v súčasnosti vyhodnocuje písomnosti, ktoré jej boli predložené Kanceláriou Národnej rady Slovenskej republiky.