04.05.2017 23:06
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Martin Vavruš, Šimon Struhár

Týždeň v domácej politike

27.4.2017 - 03.05.2017


Zdroj: pluska.sk

SPRÁVA TÝŽDŇA: Poslancov ĽSNS začala stíhať polícia!

Štvrtok 27. 4. 2017, streda 3. 5. 2017           Zdroj: Denník N, FB Polícia Slovenskej republiky, Aktuality.sk

Na rokovanie parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport minulý týždeň vo štvrtok prišli policajti a poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka požiadali o súčinnosť. Následne v jeho kancelárii urobili prehliadku, zaistili mu veci a oznámili mu, že ho obvinili pre trestné činy extrémizmu, konkrétne pre prečin výroby extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Dôvodom je jeho medializovaný status, ktorým reagoval na ľudí, ktorým prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie.

Polícia obvinila aj najmladšieho poslanca ĽSNS Milana Mazureka z prečinu podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Obvinenie sa vzťahuje ku jeho vystúpeniu v rádiu Frontinus.

A Národná kriminálna agentúra začala trestné stíhanie aj v prípade šekov, ktoré rozdávala ĽSNS a ktoré boli na sumu 1488 €. Toto číslo sa totiž skladá z dvoch čísel z nacistickou symbolikou. Číslo 14 je skratka pre týchto 14 anglických slov: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našim ľuďom a budúcnosť bielym deťom). Číslo 88 je šifra pre nacistický pozdrav Heil Hitler. A číslo 1488 ako celok znamená v reči neonacistov slogan WHITE PRIDE WORLD WIDE 1488.

 

Parlament sa nebude zaoberať nečinnosťou špeciálneho prokurátora

Utorok 2. 5. 2017       Zdroj: Denník N

Ústavnoprávny výbor NR SR sa nebude zaoberať nečinnosťou špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý za osem rokov v úrade nepodal ani jednu obžalobu. Koaliční poslanci totiž nepodporili návrh Jána Marosza (OĽaNO-Nova), ktorý chcel debatu o Kováčikovi na zasadnutie zaradiť. Za tento návrh však zahlasovali len štyria opoziční poslanci.

 

Kočner žiada od Pavla Ruska 70 miliónov eur

Streda 3. 5. 2017        Zdroj: Aktuality.sk

Podnikateľ Marián Kočner podal štyri žaloby, v ktorých žiada od bývalého riaditeľa TV Markíza a neskôr predsedu strany ANO a ministra hospodárstva Pavla Ruska vyplatiť 70 miliónov eur. Ak Rusko sumu nezaplatí, Kočner chce peniaze vymáhať od Markízy, ktorá by mala na zmenkách spred 15 rokov vystupovať ako ručiteľ.

 

Chystá sa druhý protikorupčný pochod

Utorok 2. 5. 2017       Zdroj: Denník N

Stredoškoláci, ktorý organizovali prvý pochod, spolu s niekoľkými vysokoškolákmi v utorok pred Právnickou fakultou Univerzity Komenského oznámili, že zorganizujú ďalší pochod. Bude v pondelok 5. júna o 17.00 v Bratislave a pravdepodobne aj v ďalších krajských mestách. Študenti žiadajú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), policajného prezidenta Tibora Gašpara, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila.

 

Strana SMER – SD si uctila prvý máj

Pondelok 01.05.2017             Zdroj: Hospodárske noviny, www.strana-smer.sk

Regionálne organizácie strany SMER – SD po celom Slovensku si uctili prvý máj – Sviatok práce. Viacerí členovia vedenia strany vrátane jej predsedu Roberta Fica sa zúčastnili na prvomájových stretnutiach v Nitre. Premiér využil tento deň na to, aby prezentoval opatrenia v oblasti sociálnej politiky, ktoré plánuje strana SMER – SD presadzovať. Strana SMER – SD chce presadiť zvýšenie minimálnej mzdy, zaviesť desaťdňovú platenú dovolenku pre otca narodeného dieťaťa, zvýšiť príspevky na cestovné náklady pre dochádzajúcich za prácou, či zvýšiť príplatky za nočné smeny a prácu cez víkendy.

 

VZDOR – strana práce zorganizovala prvomájové zhromaždenie

Pondelok 01.05.2017             Zdroj: www.vzdor.org

Prvého mája v deň Sviatku práce sa pod záštitou VZDORu – strany práce konalo v Žiline prvomájové zhromaždenie, ktoré sa tešilo mnohopočetnej účasti. Zhromaždenie svojou účasťou podporili aj členovia KSS, Frontu ľavicovej mládeže a mnohí občania. S príspevkami sa prihovorili davu viacerí poprední predstavitelia strany, vrátane predsedu Stanislava Pirošíka, s obzvlášť búrlivým prejavom vystúpil  podpredseda Miroslav Pomajdík. Rečníci hovorili o potrebe navýšenia investícií do sociálnej sféry, o úsilí zlepšiť postavenie pracujúcich a odborov a o ďalších socioekonimických témach. Ďalej zvýraznili, že cieľom strany je presadiť socializmus, zbavený chýb minulosti, obohatený o poznatky prítomnosti a s víziou do budúcnosti.

 

Monacké knieža Albert II. navštívil Slovensko

Streda 03.05.2017                  Zdroj: www.ta3.com

Hlava Monackého kniežactva Albert II. navštívil Slovensko. Počas svojej dvojdňovej návštevy sa stretol s prezidentom Andrejom Kiskom i s predsedom vlády Robertom Ficom. V Bratislava otvoril slovensko-monacké ekonomické fórum, navštívil múzeum v Čunove a multifunkčný športový areál v Šamoríne.

 

Strana SIEŤ už nemá zastúpenie v Národnej rade

Streda 03.05.2017                  Zdroj: Hospodárske noviny

Politická strana SIEŤ, ktorú v parlamentných voľbách podporilo 146 205 voličov (5,6%)stratila posledného zástupcu v Národnej rade. Ako posledná opustila stranu poslankyňa Alena Bašistová. Vzdať sa mandátu nemieni a v NR SR bude pôsobiť naďalej. V parlamente mieni podporovať vládnu koalíciu.

 

Na Slovensku vznikajú nové politické strany

Nedeľa 30.04.2017    Zdroj: www.ta3.com

V súčasnosti na Slovensku eviduje Ministerstvo vnútra 153 zaregistrovaných politických subjektov. Toto číslo by sa malo navýšiť, keď prípravné výbory nových politických strán zozbierajú dostatok podpisov. Na registráciu politického subjektu je v súčasnosti potrebných 10 000 podpisov občanov. V súčasnosti prebieha zber podpisov pod vznik subjektov: NAJ (Nezávislosť a Jednota), Úsmev Slovensko, BOS (Budúcnosť občanov Slovenska), sk.e-demokratia a ďalšie. Primátor Trenčína Richard Rybníček zatiaľ oficiálne o registráciu strany TOSKA nepožiadal.