04.05.2017 22:43
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Richard Klimáček, Martin Laczko

Týždeň v zahraničnej politike

27.4.2017 - 03.05.2017


Zdroj: blesk.cz

SPRÁVA TÝŽDŇA: V Česku padá vláda

Utorok 2. 5. 2017 | zdroj:  iDNES, ČT24

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že vláda podá demisiu. Počas týždňa ju odovzdá prezidentovi republiky Milošovi Zemanovi. Rozhodol sa tak reagovať na kauzy spojené s ministrom financií Andrejom Babišom (ANO). Obáva sa, že keby ho iba odvolal z funkcie, mohol by sa šéf hnutia ANO dostať do pozície martýra.

"Je to moje rozhodnutie ako predsedu vlády. Ako predseda vlády reagujem na situáciu, ktorá nastala s podpredsedom vlády a ministrom financií. Môj názor je, že Andrej Babiš by naďalej nemal zastávať pozíciu ministra financií. Nie je jasné, či neklamal na daniach, ako prišiel k svojmu majetku," uviedol Sobotka.

Podľa Babiša by najlepším riešením bolo, aby vláda dovládla v demisii do riadnych parlamentných volieb. "Pán premiér šokoval, poškodil prácu celej vlády. Jej činnosť pán premiér však poškodzoval systematicky a teraz to dorazil. Naša vláda mohla byť najúspešnejšia v histórii našej krajiny. Pán premiér teraz ale jej povesť zničil rovnako ako aj prácu všetkých ministrov. Nechápem to, ale evidentne to tak chcel, "vyhlásil Babiš.

 

Donald Trump zmenil názor. USA zatiaľ nezruší Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA)

 Štvrtok 27. 4. 2017 | zdroj: Forbes, TA3

Spojené štáty nevypovedia Severoamerickú dohodu o voľnom obchode. Trump dohodu najskôr kritizoval, no teraz svoje stanovisko zmenil.

Prezident Donald Trump ubezpečil kanadských a mexických politických lídrov, že NAFTA zatiaľ zostane, hoci stále chce rokovať o niektorých zmenách. „Tieto tri ekonomiky, USA, Kanada a Mexiko, sú v súčasnosti tak prepojené, že okamžité zrušenie tejto zmluvy  by spôsobil kolaps s podobnými či dokonca vážnejšími následkami ako Veľká hospodárska kríza,“ píše Tim Worstall pre magazín Forbes.

 

Parlament Čiernej hory ratifikoval vstup krajiny do NATO

Piatok 28. 4. 2017  | zdroj: WebNoviny, Bussines Insider UK

Parlament Čiernej Hory v piatok ratifikoval vstup tejto balkánskej krajiny do Severoatlantickej aliancie. Protestovalo proti tomu Rusko a domáca proruská opozícia. Za členstvo v NATO hlasovalo všetkých 46 prítomných poslancov z celkových 81 poslancov Čiernohorského parlamentu. Zasadnutie v bývalom hlavnom meste Cetinje však bojkotovali už spomínaní zákonodarcovia z radov proruskej opozície.

Čiernohorský premiér Duško Markovič v prejave pred hlasovaním povedal, že členstvo v NATO bude predstavovať záruku budúcej bezpečnosti krajiny, jej hospodárskeho rozvoja i regionálnej stability. Proti ratifikácii vstupu do NATO demonštrovalo niekoľko stoviek stúpencov opozície. Protestujúci pálili vlajku NATO a kričali heslá ako “Zrada!” či “Zlodeji!”; demonštrácia sa však skončila pokojným rozídením.

Podľa ruského rezortu diplomacie sa toho hlasovanie poslancov konalo “pod zámienkou imaginárnej ruskej hrozby” a tí, ktorí hlasovali za, “sú zodpovední za následky uskutočnenia plánov vonkajších síl na prehĺbenie existujúcich rozdelení v Európe a na Balkáne”. Rusko rozhodne  vníma rozširovanie NATO ako priamu hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť.

 

Severné Írsko by automaticky vstúpilo do EÚ, ak by sa po Brexite zjednotilo s Írskou republikou

Sobota 29. 4. 2017 | zdroj: Politico, Reuters

Vedúci predstavitelia Európskej únie v sobotu sľúbili, že prijmú britskú provinciu Severné Írsko späť do EÚ, ak by v budúcnosti usporiadali úspešné referendum o zjednotení sa s Írskou republikou, a teda aj opustení Veľkej Británie.

Írsky premiér Enda Kenny vyzval svojich kolegov, aby uznali, že Severné Írsko, rovnako ako kedysi Východné Nemecko v roku 1990, automaticky vstúpi do EÚ v prípade zjednotenia s existujúcim členským štátom. Vedúci predstavitelia Európskej únie mu vyjadrili svoju politickú podporu.

"Nejde o spustenie žiadneho mechanizmu (ako napr. článok 44.), podmienky pre referendum v súčasnosti neexistujú, ale uznanie princípu a potenciál v rámci Veľkopiatkovej dohody sú veľmi dôležité," povedal Kenny novinárom po summite.

 

Mayová: Rokovania o brexite budú ťažké

Nedeľa 30.4.2017 | zdroj: ČTK

Rokovania o odchode Británie z Európskej únie budú zjavne ťažké. V rozhovore pre televíznu stanicu BBC to v reakcii na sobotňajší summit dvadsiatich siedmich členských krajín EÚ v Bruseli uviedla premiérka Theresa Mayová. Británia podľa nej preto potrebuje silné a stabilné vedenie. Mayová zároveň odmietla kritiku, že jej vláda je ohľadom rokovaní o takzvanom brexite odtrhnutá od reality.

Prezidenti a premiéri dvadsiatich siedmich krajín Európskej únie v sobotu na mimoriadnom summite v Bruseli schválili politické usmernenia pre vyjednávanie s Britániou o jej odchode zo spoločenstva. Predseda Európskej rady Donald Tusk Londýn varoval, že dvadsaťsedmička je vo svojom postoji jednotná. Prípadná snaha Británie využívať rozdiely medzi krajinami by podľa neho bola len ilúziou.

„Tento a niektoré ďalšie komentáre európskych lídrov, ktoré sme mali možnosť počuť, ukazujú, že nastane okamih, keď budú tie rokovania tvrdé,“ povedala premiérka. Británia preto podľa nej potrebuje „silné a stabilné“ vedenie.

 

Macron: Európska únia musí prejsť hĺbkovou reformou, inak bude čeliť Frexitu.

Pondelok 1.5. 2017 | zdroj: BBC, TA3, TASR

Centristický kandidát a favorit prezidentských volieb vo Francúzsku Emmanuel Macron pohrozil, že EÚ by mohla čeliť perspektíve odchodu Francúzska, ak v nej nedôjde k hĺbkovým reformám.

Prehlásil, že počas celej svojej predvolebnej kampane sústavne bránil európsku myšlienku a politiku EÚ. Ako dôvod uviedol, že to považuje za dôležité pre Francúzsko i jeho postavenie v procese globalizácie. Upozornil však, že treba analyzovať súčasnú situáciu, vypočuť si názory občanov a vnímať, že sú "teraz mimoriadne nahnevaní a nedočkaví a táto nefunkčnosť EÚ už viac nie je udržateľná." Uviedol, že jeho úlohou hneď po zvolení  bude "hĺbková reforma EÚ a nášho európskeho projektu".

Turecko usporiada referendum o Únii

Pondelok 1.5. 2017 | zdroj: The Washington Post, Reuters

Prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Turecko bude opäť rozhodovať v referende. Tentokrát bude ľud rozhodovať o tom, či bude ďalej pokračovať v snahe o členstvo v Európskej únii.

V interview, ktoré poskytol indickej televízii, Erdogan obvinil EÚ, že nie je "úprimná ani čestná" a necháva Turecko čakať pred svojou bránou. "Turecko si vyberie ďalšiu cestu v referende podobnom tomu o Brexite."

Po rokoch patovej situácie v súvislosti s pokusom Turecka vstúpiť do najväčšieho obchodného bloku na svete vlády EÚ uviedli, že proces je mŕtvy. Odvolávali sa na Erdoganové zákroky proti disidentom, jeho obviňovanie Nemecka a Holandska z nacizmu a referendum, ktoré mu dalo silné nové právomoci

 

Macronové preferencie klesajú, Le Penovej zase rastú: prieskum

Streda 3. 5. 2017 | zdroj: The Telegraph, Daily Express

Marine Le Pen zaostáva o 18 % za Emmanuelom Macronom, len pár dní pred druhým kolom francúzskych volieb, ktoré sa budú konať v nedeľu 7. mája, ukázal jeden z najväčších finálnych prieskumov.

Výsledky prieskumov agentúr Cevipof , Ipsos , či Sopra Steria ukazujú že Macron by stále vyhral s 59% hlasov, zatiaľ čo Le Penová by získala 41% hlasov. Podľa prieskumu Cevipof 85 % voličov si je svojou voľbou istých, najmenej 15 percent voličov si nie je ešte úplne istých a ich rozhodnutie môže ovplyvniť nadchádzajúca posledná televízna debata. 

Marine Le Pen zaznamenala značne posilnenie podpory od jej postupu do druhého kola prezidentských volieb. Agentúra Pollster Harris Interactive zistila, že Le Penová získala šesť bodov od štvrtka 20. apríla, keď mala 33 % a Macron mal 67 %. Najnovší prieskum agentúry Pollster Harris zistil, že Macronová podpora klesla na 61 % a Le Penovej sa zvýšila na 39 %.

 

Dolnú snemovňu britského parlamentu rozpustili

Streda 3.5.2017 | zdroj: SITA

Dôvodom sú predčasné parlamentné voľby, ktoré sa budú v krajine konať 8. júna.

Vypísanie volieb iniciovala premiérka Theresa Mayová, aby posilnila svoj mandát pre rokovania o vystúpení Británie z EÚ. Rozhodnutie o rozpustení snemovne vstúpilo do platnosti v noci z utorka na stredu presne minútu po polnoci miestneho času (01:01 hod SELČ). Jej členovia týmto momentom prišli o svoje poslanecké mandáty a činnosť snemovne bola úplne pozastavená až do sčítania hlasov, ktoré budú odovzdané v júnových voľbách, informovala televízia Sky News.

Rozpustením parlamentu sa tiež oficiálne spustila predvolebná kampaň. V priebehu dňa premiérka Mayová navštívi kráľovnú Alžbetu II. v Buckinghamskom paláci, aby ju požiadala o súhlas s rozpustením parlamentu. Podľa britských médií však už ide len o formalitu, keďže príslušné rozhodnutie je fakticky v kompetencii premiérky a parlamentu.