28.04.2017 01:07
Rubrika: Zo života univerzity
Od: Paulína Schweinzer, Petronela Gurčíková

Návšteva prezidenta SR Andreja Kisku na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka


Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska prijal pozvanie Katedry politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka a dňa 25. 04. 2017 zavítal na našu akademickú pôdu. Privítal ho rektor univerzity Jozef Habánik, ktorý ho oficiálne predstavil študentom v preplnenej aule. Andrej Kiska hneď  v úvode stretnutia odľahčil atmosféru a  skonštatoval, že rád diskutuje so študentmi a  mladými ľuďmi. Pobavil nás vtipnou historkou o  klimatizácii, ktorú opravoval svojej dcére. Vypadla mu totiž z 8 poschodia v Manhattane.

Od úvodu prešiel k vážnejším témam ako je  napríklad zdravotníctvo. Vyrozprával nám príbeh o 10 ročnom chlapcovi, ktorého odmietol lekár operovať. Pýtal totiž  za operáciu 1000 €, ktoré rodina nemala. Tento príbeh, na rozdiel od mnohých iných, dopadol vďaka nášmu prezidentovi dobre. Je správne, že sa verejne diskutuje aj o týchto veciach, pretože vidíme veci skutočne-také aké sú. Zároveň dodal, že je za vytvorenie jednotných pravidiel, rešpektujúcich určitý štandard poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Rozoberalo sa aj školstvo. Vyjadril sa, že na Slovensku máme vysoko kvalitné školy porovnateľné so školami kdekoľvek na svete. Uviedol, že my, mladí ľudia, máme veľkú výhodu, ktorú jeho generácia nemala – možnosť práce alebo štúdia v zahraničí. Zároveň ale prosí mladých, aby sa vrátili na Slovensko, ktoré považuje za najkrajšie miesto pre život. Veľa občanov si mysli, že Slovensko je neúspešný štát, ktorý potrebuje pomoc od iných. Tento názor, ktorý má veľká časť občanov, náš predstaviteľ vyvrátil slovami, že patríme k najúspešnejším štátom vôbec. Máme prostriedky na to aby sme ako štát pomáhali, lebo je to morálne správne. Zároveň tiež ocenil protikorupčný pochod študentov, ktorý sa konal minulý týždeň v Bratislave. Podľa jeho slov nás Slovensko potrebuje a máme sa ozvať ak s niečím nesúhlasíme. My mladí sme vraj tí, ktorí hýbu svetom. Táto myšlienka určite povzbudila mnohých mladých ľudí, ktorí sedeli v aule. 

V rámci diskusie sa krátko venoval aj otázke Turecka. Andrej Kiska sa vyjadril, že sa jeden čas naozaj uvažovalo o tom, že sa Turecko začlení do EU aj vzhľadom k jeho polohe. No tiež podotkol, že dnes sa v Erdoganovi nevyzná nikto. V tejto súvislosti tiež prezradil, že sa v máji zúčastní na samite NATO, kde sa mimochodom prvý krát stretne s Trumpom a budú rozoberať rôzne bezpečnostné otázky.

Ako sme sa blížili k záveru besedy,  padla v rámci diskusie posledná otázka. „Keby máte poradiť niečo svojmu 20/25 ročnému ja, čo by to bolo?,“ znela otázka od študenta. „Čo by som sám sebe poradil vtedy? Viete, ja som sa bál, ja som sa tých zmien príliš bál. Keď som bol vo vašom veku, tak som mal príliš veľa obáv. Bál som sa pádu, neúspechu. Dnes viem, že aj keď po tej papuli dostanem, tak sa pozbieram a idem ďalej. Nebojte sa, zoberte život do vlastných rúk, nechoďte po zabehnutých koľajach, nežite podlá predstav iných, buďte sami sebou.“ Jeho rada na záver bola, že najlepším radcom pri rozhodovaní je srdce a intuícia. Touto peknou myšlienkou ukončil celú besedu a jeho kroky viedli do študentského rádia Trenchtown, kde poskytol rozhovor moderátorom nášho úspešného univerzitného média.  Sme veľmi vďační, že nás navštívil najvyšší predstaviteľ politickej moci na Slovensku. Bola to skúsenosť, ktorá každému v aule niečo dala.  Preto v mene celej univerzity, ale najmä Katedry politológie, patrí prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi úprimné ďakujem.