11.03.2017 23:28
Rubrika: Komentáre
Od: Martin Vavruš

Situácia pred krajskými voľbami (1. časť)


Do krajských volieb nám zostáva približne osem mesiacov. V súčasnosti stranícke centrály rokujú s inými stranami o spolupráci, uzatvárajú volebné koalície, postupne kreujú kandidátne listiny a niektoré už aj predstavujú svojich kandidátov na predsedov samosprávnych krajov. Zatiaľ je situácia týkajúca sa spôsobu voľby taká, že prezident Andrej Kiska vrátil novelu zákona, ktorá dvojkolovú voľbu županov menila na jednokolovú naspäť na prerokovanie do Národnej rady. Len doplním, že okrem zrušenia druhého kola bolo schválené aj jednorazové predĺženie dĺžky výkonu mandátu predsedov a poslancov samosprávnych krajov na päť rokov a zlúčenie krajských volieb s komunálnymi v roku 2022.

Azda najprestížnejší politický súboj nás čaká v Bratislavskom kraji. Svoju kandidatúru už ohlásil starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý. Kandidovať chce ako nezávislý. Stoličku bratislavského župana bude s podporou SDKÚ-DS obhajovať Pavol Frešo. Opozičné strany SaS, OĽaNO a NOVA vyjadrili podporu Jurajovi Drobovi. S najväčšou pravdepodobnosťou sa táto koalícia ešte rozšíri o ďalšie subjekty, najviac sa skloňuje OKS, SMK, KDH a SZ. Kandidátom hnutia Sme rodina by mal byť jeho líder Boris Kollár. Vládne strany zatiaľ svojho kandidáta nepredstavili. Ak by SNS postupovala v BSK samostatne, tak ako to avizovala, tak sa predpokladá, že sa o post župana bude opätovne uchádzať jej podpredseda Jaroslav Paška. V súvislosti so stranou SMER-SD sa najviac hovorí o nezávislom kandidátovi Milanovi Ftáčnikovi. Koalícia strán KSS a VZDOR – SP plánuje nominovať podpredsedu KSS Jalala Sulejmana. Opakovane bude kandidovať na post predsedu BSK Rastislav Blaško (nezávislý). Za Národnú koalíciu kandiduje spevák a zabávač Martin Jakubec. Svojho kandidáta postavila aj mimoparlamentná Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov, a to svojho predsedu Ľubomíra Kolárika. Strana moderného Slovenska (SMS)  nominovala Gabriela Kollára. Ako nezávislý chce kandidovať komunálny politik Jozef Uhler. Svojho kandidáta zatiaľ nepredstavila Kotlebova ĽS NS, ktorá by mala v Bratislavskom kraji postupovať spoločne s Priamou demokraciou.

V Trnavskom kraji sa bude o funkciu predsedu TSK opäť uchádzať súčasný župan a predseda ND Tibor Mikuš. Ten môže rátať aj s podporou SMERu – SD a SMS. Vysoko pravdepodobné je, že sa táto koalícia bude ďalej rozširovať, predovšetkým o SNS, ktorá zrejme vlastného kandidáta nepostaví, ďalej sa hovorí o podpore od KSS, ktorá Tibora Mikuša podporila aj pred štyrmi rokmi. Opozičné strany vyjadrujú podporu Jozefovi Viskupičovi, ktorý okrem materského OĽaNO môže počítať aj s podporou strán SaS a NOVA. Aj táto koalícia sa určite bude usilovať o širšiu politickú podporu, predovšetkým o podporu KDH. Po neúspešných parlamentných voľbách vystriedal vo funkcii predsedu SMK Józsefa Berényiho József Menyhárt, ktorý by sa mal uchádzať o funkciu župana. O šanciach Józsefa Menyhárta výrazne napovedia závery rokovaní so stranami Most – Híd a MKDA, nakoľko Most – Híd zvažuje postavenie vlastného kandidáta.

Po druhýkrát sa bude uchádzať o funkciu predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Krajského predseda SMERu – SD vyzve minimálne jedna žena, poslankyňa NR SR, zastupiteľstva TSK a MsZ v Trenčíne Renáta Kaščáková. Tej vyjadrili podporu: SaS, OĽaNO a NOVA. V súčasnosti prebiehajú ďalšie rokovania a hovorí sa o podpore aj zo strany KDH, či OKS. Po druhýkrát by mal kandidovať aj krajský poslanec za okres Považská Bystrica a stranu ZZ – DÚS Juraj Smatana. Národniari zvažujú nomináciu poslanca NR SR Jaroslava Ridoška, rokovania medzi vládnym SMERom – SD a SNS však naďalej prebiehajú a nie je vylúčený ani postup v rámci spoločnej koalície podporujúcej súčasného župana. Svoju kandidatúru už avizoval aj poslanec NR SR Martin Fedor, ktorý sa uchádzal o post predsedu TSK už v roku 2009, kedy skončil na druhom mieste. Kandidátom strany Kotleba ĽS NS by v Trenčianskom kraji mal byť Marián Mišún.