02.03.2017 22:49
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Richard Klimáček, Martin Laczko

Týždeň v zahraničnej politike

23.2.2017 - 1.3.2017


Islamský štát prehral bitku o strategické letisko v Mósule

23.2.2017 13:00 | zdroj: TA3 ČTK | zdroj foto: SITA/AP

Iracké vládne jednotky dobyli strategické letisko na juhu mesta Mósul. Oznámila to iracká štátna televízia. Podľa BBC trvala bitka o letisko štyri hodiny.

Mósulské letisko je strategický bod pre znovudobytie západnej časti mesta, ktoré je poslednou významnou baštou organizácie Islamský štát v Iraku. Východnú časť mesta dobyli vládne jednotky v januári. "Sily rýchlej reakcie a federálnej polície majú plne pod kontrolou letisko v Mósule," uviedla iracká štátna televízia v bleskovej správe na svojich obrazovkách.

Iracké vládne jednotky, podporované medzinárodné koalíciou na čele so Spojenými štátmi, začali v Mósule boje o letisko a vojenskú základňu Ghazlaní na južnom predmestí skoro ráno. Pozemnej bitke predchádzalo nočné bombardovanie medzinárodnej koalície na čele s USA.

 

 Bavorsko zakáže nosenie buriek na verejných miestach.

BAVORSKO / Najväčšia spolková krajina Bavorsko zakáže zahaľovanie tváre na vybraných verejných miestach. Počíta s tým návrh zákona, ktorý v utorok prijala bavorská vláda. Opatrenie je nasmerované hlavne proti noseniu islamských odevov zahaľujúcich celé telo ženy a závojov, ktoré zakrývajú tvár s výnimkou očí.

„Zahaľovanie tváre bude zakázané v oblastiach verejných služieb, na univerzitách, na školách, v škôlkach, v oblastiach všeobecnej bezpečnosti a poriadku a pri voľbách,“ uviedla vláda po zasadaní.

By Európske noviny

 

Geert Wilders: Krajne – pravicový holandský poslanec vyhlásil, že „Islam so slobodou nie je kompatibilný“.

„Aj keď prehrám tieto voľby, džin sa nevráti späť do fľaše“. Populistický krajne pravicový politik Geert Wilders uviedol, že Islam je hrozbou pre európske hodnoty a je nezlučiteľný so slobodou. "Vidíte to takmer vo všetkých krajinách, kde dominuje Islam. Je tam je absolútny nedostatok slobody, občianskej spoločnosti, ľudských práv, strednej triedy. Novinári, gayovia, neveriaci – sú všetci utláčaní v týchto krajinách.

By Samuel Osborne, Independent,

 

Marine Le Penová odchod Francúzka z „obludnej“ EU a založenie nového bloku rebelujúcich národov.

Kandidátka na francúzsku prezidentku a predsedníčka strany Národný front predstavila svoju víziu francúzskej zahraničnej politiky. Plánuje zvrátiť byrokraciu Európskej únie, ktorá podľa nej „oslabila“ a „odrezala“ jej krajinu od zvyšku sveta.

„Je čas aby sme skoncovali s touto byrokratickou obludou, ktorou je Európska únia. Európske krajiny sú spolu previazané v mnohých ohľadoch a táto povinná koalícia len ničí jednotlivé členské štáty . Šéfka krajnej pravice taktiež sľúbila, že nedovolí aby bola jej krajina „oslabená, izolovaná a plne závislá na Európskej únii“.  

By ROMINA MCGUINNESS, EXPRESS

 

Francúzski voliči vyzývajú Baracka Obamu, aby kandidoval vo francúzskych prezidentských voľbách

Internetom, ale aj ulicami Paríža sa začala šíriť zaujímavá a zjavne recesistická kampaň nazvaná „Obama17“, vyzývajúca ľudí k podpisovaniu petície, ktorá žiada aby sa už bývalý americký prezident zúčastnil boja o kreslo prezidenta Francúzka. Podľa aktuálnych informácii petíciu podpísalo už vyše 40 000 ľudí.

Za touto kampaňou stojí štvorica Parížanov, pre ktorých je jeden súčasný kandidát na hlavu štátu horší ako druhý. Nevedia sa stotožniť ani s jedným kandidátom a už ich taktiež unavuje voliť neustále „menšie zlo“, alebo voliť z protestu, preto si vysnívali svojho vlastného kandidáta. Ďalším z cieľov bolo taktiež aspoň trochu potešiť ľudí a vykúzliť im úsmev na tvári.

 

Británia môže o pár týždňov obmedziť vstup Slovákov do krajiny

27.2.2017 14:05 | zdroj: TA3 ČTK

Ostrovania by podľa informácií britských médií mohli skončiť voľný pohyb osôb hneď potom, ako oficiálne začnú s rokovaniami o odchode z Európskej únie. To by malo nastať už v polovici marca. Reštrikcie by sa v takom prípade týkali aj obyvateľov našej krajiny.

Britská premiérka Theresa Mayová má v polovici marca oznámiť, že začatím rokovaní o odchode Británie z Európskej únie ihneď skončí voľný pohyb osôb pre nových imigrantov z ostatných krajín Únie.

Konzervatívna premiérka podľa The Telegraph tiež uvedie, že imigranti, ktorí z krajín EÚ prišli na Britské ostrovy pred spustením rozluky, budú mať zaručené svoje doterajšie práva tak dlho, ako budú rovnaké práva budú platiť pre britských občanov inde v Únii.

Ostreľovač vystrelil počas Hollandovho prejavu. Zranil dvoch ľudí

ČTK, SITA | 28.02.2017 19:24

Francúzsky policajný ostreľovač zasiahol výstrelom zo zbrane dvoch ľudí. Úrady tvrdia, že výstrel bol neúmyselný.

Policajt neúmyselne vystrelil zo zbrane počas prejavu francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda v meste Villognon na západe Francúzska. Pri incidente sa ľahko zranili dvaja ľudia.

Podľa informácií bol strelcom policajný ostreľovač a výstrel nastal, keď chcel zmeniť palebnú pozíciu.

„Dúfam, že nejde o nič vážne,“ reagoval na výstrel Hollande počas prejavu. Obaja zranení mali byť zasiahnutí do lýtka a nie sú v ohrození života. Francúzsky prezident ich po prejave oboch navštívil.

Trump vyjadril podporu NATO, krajiny však vyzval na plnenie finančných záväzkov

TASR | 1.3.2017 6:54

Trump v prejave ku Kongresu odsúdil antisemitizmus a rasizmus, prisľúbil zavedenie nových opatrení na obmedzenie imigrácie a vyhlásil, že USA chcú nadväzovať nové zahraničné partnerstvá.
Počas svojho prejavu tiež vyjadril podporu Severoatlantickej aliancii. Zároveň však opäť zdôraznil, že členské krajiny NATO si musia splniť svoje finančné záväzky a zvýšiť výdavky, ktoré vynakladajú na spoločnú obranu. 

Trump v prejave povedal, že USA silne podporuje NATO, ktorá vznikla na základe spojenectva, ktoré vyhralo druhú svetovú a tiež studenú vojnu, keď porazilo komunizmus. Dodal, že členské krajiny si už "začínajú" plniť svoje finančné záväzky.