20.03.2019 21:34
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Andrej Pupik

Pozoruhodné a priam až podozrivé návrhy zákonov Slovenskej národnej strany

Rok pred parlamentnými voľbami


JUDr. Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany a súčasný predseda Národnej rady Slovenskej republiky pred pár dňami vydal vyhlásenie o tom, že Slovenská národná strana v snahe pomôcť ekonomickému rastu, predloží niekoľko opatrení, ktoré by ako bolo spomenuté mali zvýšiť ekonomický rast, pomôcť podnikateľom, živnostníkom a to tým spôsobom, že predložia rôzne priam sociálne opatrenia, o ktorých sa JUDr. Andrej Danko prostredníctvom svojho YouTube kanálu vyjadril: „Predložím pár, možno pre niekoho šokujúcich zákonov, ktoré verím ukážu skutočnú tvár, aj opozičných aj koaličných politikov.

Tým prvým zákonom bude zákon, kedy navrhneme zníženie dane z príjmov právnických osôb na 15% a som zvedavý, čo urobia politici koalícii aj opozícii. Daň z príjmu pre právnické osoby na 15%, je nutnou súčasťou toho, aby sa naštartovala ekonomika Slovenskej republiky a tak to bolo dohodnuté, že sa o každý rok percentuálne zníži táto dani pri programovom vyhlásení vlády a nie Danko, ale ministerstvo financií to nechceli, takže teraz to skúsime na 15%.

Druhým zákonom kde sa ukáže charakter obchodných reťazcov, bude zákon ktorým znížime DPH na potraviny a som zvedavý, Vážení predstavitelia obchodných reťazcov, ci znížite ceny vo svojich komoditách, tak ako to uvádzate. Takže ak prejde zákon o znížení DPH a ja stým nemám vôbec problém mali by byť potraviny lacnejšie. Čo sa týka ďalšieho zákona, chcem aby sme zrovnoprávnili digitálne a printové médiá, myslím si, že je nespravodlivé, aby printové médiá prežívali a nemali zníženú DPH na 10%.Tým štvrtým zákonom, bude zákon, ktorým oslobodíme od koncesionárskych poplatkov dôchodcov.

Tým piatym zákonom, ktorý bude predložený, ale až na ďalšej schôdzi, je zdvojnásobnenie vianočného príspevku pre dôchodcov.“ K aktuálnej téme a novým opatreniam sa vyjadril aj predseda najsilnejšej opozičnej strany Ing. Richard Sulík a veľmi obdivuhodne a náhle pochválil Andreja Danka, že vymyslel konečne niečo normálne. Podľa Richarda Sulíka by mohli byť tieto opatrenia ešte vylepšené a prediskutované, ale prostredníctvom svojej stránky na Facebooku sa k ním bližšie vyjadril a povedal, že je to lepšie ako nič. Koaliční partneri Andreja Danka sa k téme nechceli veľmi vyjadrovať a posielať si správy alebo oznámenia cez médiá- koaličný SMER-SD oznámil, že čaká na koaličnú radu a Most-Híd sa vyjadril, že odmieta preteky Reakcie ekonómov, odborníkov a rôznych reťazcov na seba dlho nenechali čakať, vyslovili mierne obavy z toho, že aj keď jedno z opatrení SNS, konkrétne 10% daň na potraviny o vyzerá obdivuhodne a skutočne sa o nej dobre počúva , nemusela by v praxi znamenať zníženie cien potravín alebo jednoduchšie povedané lacnejšie potraviny pretože cenu potravín výrazne ovplyvňuje viacero faktorov, ktoré sa netýkajú len DPH, čiže ceny potravín by sa síce znížili, ale ľudia by to nemuseli nejako poznať pretože by sa tam pripočítali nejaké iné výdaje a faktory.

Podľa môjho názoru je veľmi dobré ak sa politici snažia čo i len trochu navrhovať prosociálne opatrenia, ktoré by ľuďom čo najviac dokázali pomôcť a myslím tým hlavne zníženie daní na potraviny, lieky alebo dokonca lieky pre dôchodcov zadarmo pretože si myslím, že sa v živote už narobili dosť a štát by sa im za to mal poďakovať aspoň nejakým gestom solidarity.