06.03.2019 19:23
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Denisa Bellová

Brexit sa nekoná ?

Britský labouristi chcú ďalšie referendum o Brexite


Zdroj:Peter Nicholls/Reuters

 

Londýn 25.2.2019- Hlavná britská opozičná Labouristická strana predložila návrh, že by podporila ďalšie  referendum o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

 

Líder opozičnej strany Jeremy Corbyn v pondelok oznámil, že jeho strana sa chystá „predložiť alebo podporiť pozmeňovací návrh v prospech verejného hlasovania, s cieľom zabrániť škodlivému brexitu podporovanému konzervatívcami.“ Poslanci labouristickej strany na čele s Jeremym Corbynom tak rozhodli v prípade toho, že by v stredu na základe hlasovania dohoda o Brexite neprešla. Nové referendum bolo doteraz vnímané len ako posledná možnosť zo strany labouristov v prípade toho, že by Theresa Mayová nesúhlasila s  požiadavkami o zmenách v dohode o Brexite zo strany labouristov,alebo že by bránila v ďalších voľbách o dohode. Britská labouristická strana sa odvolávala  na podporu ďalšieho referenda už v minulosti. Prieskumy stanice Sky News (2018) ukazujú zo strany verejnej mienky, že odchod Spojeného Kráľovstva z Európskej únie nie je správnym krokom. Takýto názor zdieľajú už teraz aj tí, ktorí hlasovali v prvom referende o zrušení členstva Veľkej Británie s Európskou úniou.

 

Premiérka Theresa Mayová s druhým referendum nesúhlasí aj keď sa britská verejná mienka vyjadrila jasne, že si to v ich záujme. Potvrdzujú to aj nové januárové prieskumy agentúry YouGov. Za zrušenie členstva s Európskou úniou je 38% ľudí, kdežto až 48% ľudí je za zotrvanie v Európskej únie. Theresa Mayová však pripomína, že britské obyvateľstvo sa jednoznačne vyjadrilo už v prvom referende a preto druhé nepripadá v úvahu.

 

 

Proti tomu vyjadreniu sa zástancovia referenda spolu s ex-premiérom Tonym Blairom ohradzujú tým, že počas prvého referenda britská verejnosť bola zaujatá kvôli nie presným údajom a neboli si vedomí skutočnými negatívnymi dopadmi brexitu. Podľa Buzzfeed News bude britské hospodárstvo po brexite porastie pomalšie. Niektoré britské firmy ako napríklad firma Islabikes už začala robiť zásoby ako obrana proti možnému tvrdému brexitu bez dohody, ktorý hrozí na 50%. Britský parlament má o dohode o brexite hlasovať 12.marca. Odchod Veľkej Británie z Európskej únie má byť už 29.marca tohto roku.