06.03.2019 19:14
Rubrika: Týždeň v politike
Od: Petronela Gurčíková

Andrej Kiska ako daňový podvodník ?


Zdroj:TASR

Andej Kiska, je štvrtý prezident Slovenskej republiky, je filantrop, spisovateľ, bývalý podnikateľ taktiež je spoluzakladateľ splátkových nebankových spoločností ako : Tatracredit, Triangel, Quatro, spoluzakladateľ firmy KTAG. Taktiež sa podieľal na založení charitatívnej neziskovej organizácie Dobrý anjel. V roku 2011 sa dokonca stal držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu.

Kiska ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta v roku 2014 v rozhovore pre denník SME, stal sa tak prvým ktorý svoju kandidatúru potvrdil. V prvom kole 15.marca , kde kandidovalo 14 kandidátov získal Kiska 24% hlasov, čím sa umiestnil na druhé miesto spolu s Ficom , ktorý sa umiestnil na prvom mieste a obaja postúpili do druhého kola. V druhom kole sa stal hlavou štátu Andrej Kiska. V tomto roku sa mu funkčné obdobie prezidenta končí, a v prezidentských voľbách viac nekandiduje. Z politiky ale úplne odísť nechce, priznal , že by rád získal výkonnú moc. Kiska však teraz čelí obvineniam z daňových podvodov . NAKA obvinila firmu KTAG z daňových podvodov. Ide o kauzu účtovania nákladov na Kiskovú kampaň z roku 2014. „Kiskova popradská eseročka KTAG si uplatnila za apríl 2014 vratku DPH v sume vyše 146-tisíc eur z nákladov 770-tisíc eur vynaložených na prezidentskú kampaň svojho majiteľa. Daniari sa touto vratkou zaoberali ešte v roku 2014 a zistili, že vratka bola neoprávnená, keďže za náklady na kampaň firma nedostala zaplatené. Kiska teda neplatil svojej vlastnej firme za služby, ktoré mu financovala. Daniari vratku 146-tisíc eur neuznali a dorubili firme daň 14 590 eur. KTAG ju v októbri 2014 zaplatila.“(pravda.sk)

Fico prehlásil, že prezident prekročil zákonom stanovený finančný limit, no zároveň si aj výdavky neoprávnene do nákladov započítala spoločnosť KTAG, ktorej bol spoluvlastníkom aj konateľom. Voľby v roku 2014, keď vyhral Kiska, podľa Fica neboli férové. Táto firma sa navyše pokúsila cez vratky DPH a krátenie dane preniesť náklady na kampaň na plecia daňových poplatníkov,“ povedal Fico.

Kiska o tejto kauze roky mlčal, až kým sa to nedostalo na verejnosť v roku 2018. Medzičasom bolo trestné stíhanie vo veci krátenia daní zastavené a po čase znova obnovené. Kiska ma toho na rováši viac než len jedno obvinenie. Prvé sa týka spomínanej firmy KTAG, ďalej je obvinený zo zverejňovania daňových údajov jeho firmy a tretie obvinenie je ohľadom kauzy pozemkov vo Veľkom Slávkove. Prevody pozemkov, o ktoré prišiel popradský zubár a získal ich Kiska, sa prešetrujú ako podvod a podobne je to aj v prípade daní.

Podľa vyšetrení nešlo o náhodné kúpy pozemkov, ako tvrdil na súde ale o rozsiahly pozemkový biznis. Dokopy kúpil v Slávkove až 18tisíc m2 pozemkov od pochybných firiem a v minimálne jednom prípade išlo o podvod. Po týchto kauzách vystáva otázka, či by naozaj mal Kiska ďalej pokračovať v politike , alebo z nej úplne odísť. Na otázku , či by mal Andrej Kiska odísť, alebo zostať v politike sa pýtali v prieskume. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1013 respondentov. Tento prieskum sa odohral ešte pred obvinením firmy KTAG Na otázku, či by mal Andrej Kiska ostať v politike, odpovedala väčšina opýtaných záporne. Presnejšie, určite áno, alebo skôr áno odpovedalo 34,9 percent opýtaných oproti 59,1 percent, ktorí odpovedali určite nie, alebo skôr nie. Zvyšných šesť percent nevedelo na otázku odpovedať.