20.02.2019 16:59
Rubrika: Komentáre
Od: Simona Miháliková

Stáž v Národnej Rade SR

Moja skúsenosť


Určite mi dáte za pravdu, že ako študenti máme popri škole mnoho voľného času. Je len na nás, ako sa ho rozhodneme využiť. V dnešnej dobe máme XY možností nato, aby sme ho využili efektívne a aby sme získali akúsi pridanú hodnotu popri našom štúdiu. Na výber toho máme skutočne mnoho ,či už využijeme program ako je Erazmus, Erazmus+ alebo rôzne Work and Travel pobyty počas leta a v neposlednom rade rôzne stáže, ktoré sa nám ako študentom ponúkajú. Myslím si, že v živote nie je najdôležitejšie sedieť hodiny nad knihami a učiť sa, ale učiť sa každou jednou skúsenosťou a krokom v živote. Preto som sa aj ja rozhodla prihlásiť sa na stáž v NRSR, konkrétne u pána poslanca Martina Klusa. Stáž trvala dva týždne a absolvovali sme ju dvaja s tým, že sme ju ukončili získaním certifikátu o absolvovaní stáže. Verte mi, že tie dva týždne prejdú rýchlejšie ako sa stihnete spamätať a ja osobne by som privítala aj dlhšiu stáž. Naozaj sa bolo čomu učiť a stále čo sledovať. Človek zistí, že veci nie sú tak, ako si ich v súvislosti s poslaneckým a parlamentným životom predstavuje, ale vidí ako to reálne všetko funguje.

Počas stáže sa o nás „staral“ asistent pána poslanca Tomáš, veľmi milý a ochotný človek. Ten, nám zadával úlohy, doprevádzal nás do Národnej Rady a vždy bol „po ruke“ keď bolo treba niečo vysvetliť alebo s niečím pomôcť. Čo sa týkalo konkrétne práce tá bola rozmanitá a každý deň bol vlastne i niečom úplne inom. Pomáhali sme s tvorbou blogov a vlogov, hľadali sme relevantné informácie do tlačových vyhlásení, pripravovali sme otázky na Hodinu otázok v parlamente. Hlavnou úlohou, ktorú sme dostali bola príprava návrhu alebo novely zákona, ktorý by sme chceli v parlamente presadiť.

Pán poslanec sa nám venoval, vždy keď mu to jeho nabitý program dovoľoval a jeho prístup bol veľmi priateľský a tak tiež bol ochotný vysvetľovať, radiť, diskutovať o všetkom, načo sme sa ho pýtali. Zobral nás na prehliadku NR SR- ozaj, vedeli ste , že budova Národnej Rady má až osem poschodí? Z toho štyri sú pod zemou. Zúčastnili sme sa spolu s ním na výbore pre Európske záležitosti, kde sme mohli vidieť, ako to vlastne na výboroch prebieha. Pán poslanec nás zobral aj do Liberálneho domu- sídla SaS, kde sme sa zúčastnili na natáčaní podporných video-spotov pre kandidátov v komunálnych voľbách, ktorí kandidujú s podporou SaS. Bolo neuveriteľné sledovať, ako spoločne s pani poslankyňou Kiššovou vedia pohotovo reagovať a improvizovať. Následne sme sa tam zúčastnili aj mediálneho tréningu spolu s inými poslancami z SaS. V neposlednom rade sme sa zúčastnili aj na zasadaniach a hlasovaniach parlamentu, ktoré boli veľmi živé a zaujímavé pre nás z pozície divákov.

Ak váhate, nad podobnou stážou, ale máte obavu, rozhodne by som Vám povedala, že sa nemáte čoho báť. Človek sa stále učí a každá skúsenosť je cenná. Ročne vyjde s diplomom v ruke veľa študentov, je na každom jednom z nás, či budeme iniciatívni a budeme robiť niečo na viac popri škole, aby sme sa odlíšili a mali možno aj lepšiu štartovaciu pozíciu pri hľadaní si práce.