23.10.2018 13:54
Rubrika: POLIS
Od: Milan Stuhl

Boj o post primátora v Trenčíne


Komunálne voľby do miestnych samospráv sa uskutočnia 10. Novembra 2018. V Trenčíne sa o post primátora uchádzajú 4 kandidáti a o post poslancov bojuje 100 kandidátov. Oficiálnymi kandidátmi na post primátora sú: súčasný primátor Richard Rybníček (nezávislý), Danica Birošová (Doma Dobre), Miloš Mičega (nezávislý) a Ľubomír Žabár (nezávislý).

Podľa môjho názoru, sa opätovne stane primátorom Richard Rybníček. Síce je ešte viac, ako mesiac do volieb a všeličo sa môže ešte vytiahnuť ako téma, no ja si myslím, že ostatní kandidáti nebudú natoľko silný, aby vedeli predať svoje témy dostatočnému počtu ľudí.

Kampane jednotlivých kandidátov: Súčasný primátor Richard Rybníček ide do tretice kandidovať ako nezávislý kandidát. Na otázku, ako by reagoval na podporu od štandardných politických strán povedal, že „Som nezávislý primátor a chcem aj naďalej zostať nezávislým primátorom. Nikdy som nežiadal a nikdy nebudem žiadať podporu politických strán. Toto sú voľby o človeku, jeho minulosti, jeho práci. Som presvedčený, že podpora politických strán tu nezohráva žiadnu významnú úlohu.“ Čo sa týka jeho programu, tak jednou z jeho priorít je realizácia rozpracovaného projektu Trenčín SiTy a preloženie cesty  I/61, čo by bolo riešenie súčasných dopravných problémov v Trenčíne. Myslím si, že je to kandidát, ktorý sa nepotrebuje až tak zviditeľňovať vo volebnej kampani. Za jeho úradovania, bola najkontroverznejšia parkovacia politika, no ja si myslím, že tí, ktorí túto politiku chápu, ho budú aj naďalej podporovať a tí, ktorí ju kritizujú, tak neprichádzajú s lepšími návrhmy, ako otázku parkovania riešiť. Za jeho najväčšie plus rátam dokončenie kúpaliska na ostrove, dobudovanie druhého mosta a pomoc s dobudovaním železničného mosta. Keď sa prechádzam po Trenčíne, tak nemám pocit, že na mňa skáče z každého rohu, čo považujem za pozitívum jeho kampane.

Danica Birošová je pre mňa osobne neznáma kandidátka. Viem, že je advokátka a je proti parkovacej politike Richarda Rybníčka. Taktiež je poslankyňa mestského zastupiteľstva. Prvý krát som si ju všimol na reklamnom banneri mimo Trenčína, kde mala napísané: STOP parkovacej politike! Snažil som sa potom na jej internetovej stránke nájsť nejaké bližšie informácie, kde by popísala, ako by riešila túto problematiku. Našiel som však iba dotazník, kde sa pýta obyvateľov mesta, čo si o súčasnej parkovacej politike myslia. Nevidel som od nej reálne riešenie problému.

Miloš Mičega pôsobí v mojom meste Trenčianske Teplice ako referent oddelenia bývania. Nikdy som sa s ním osobne nestretol ani v Tepliciach, ani v Trenčíne. Kde som sa s ním však stretol boli sociálne siete. Na facebooku sa pán Mičega chválil, ako podporuje šport v meste, teda hlavne Duklu Trenčín. Lenže akonáhle mu to začali komentovať ľudia názor na neho sa mi zmenil. Dovtedy som ho vnímal ako neutrálneho človeka, ktorý sa snaží veci v Trenčíne meniť k lepšiemu. Lenže po tom, ako zdieľal fotky s Duklou Trenčín a jeho podporou k tomuto klubu, sa začali ozývať ľudia, ktorí vytiahli relevantné záznamy z hlasovania o finančnej podpore pre tento klub, kde sa zakaždým zdržal alebo nebol prítomný hlasovania. Na následné otázky ľudí na facebooku, prečo tak hlasoval reagoval podráždene až útočne. Kandidát, ktorý chce viesť mesto sa musí vecne a slušne vyjadrovať aj na soc. Sieťach, pretože už aj to je súčasť nášho priestoru, kde žijeme. V tomto priestore u mňa pán Mičega zlyhal na plnej čiare.

 

Ľubomír Žabár je pre mňa tak vtipný kandidát, že ho nemôžem ani opisovať ako relevantného kandidáta, takže sa k nemu, ani vyjadrovať nebudem. Stačí si pozrieť jeho videá, a to vysvetlí viac ako tisíc slov.