13.10.2018 08:26
Rubrika: POLIS
Od: Roman Smirnov

Kauza Filipa Rybaniča


Filip Rybanič

,,Všetci sme si rovní, ale niektorý sme si rovnejší“ je ,,klišé,“ avšak v tomto prípade  sa jeho podstata naplnila. 

 

V úvode, by som Vám rád predstavil v krátkosti Filipa Rybaniča. Bežný 25 ročný mladý človek, študent Univerzity Komenského, bývalý zamestnanec spoločnosti Tatrabanka a poslanecký asistent Jozefa Rajtára /SAS/.

Všetko sa zmenilo v roku 2017,  keď si menovaný ešte ako zamestnanec  Tatrabanky, kde vďaka svojmu  pracovnému zaradeniu mal prístup ku účtom klientov, pozrel účty  vtedajšieho ministra vnútra R. Kaliňáka alebo podnikateľov  M. Kočnera, L. Bašternáka.   

 

Situácia, ktorú ani sám F. Rybanič nepoprel. Avšak bolo to správne ? Je správne porušiť zákon, aby sme tým objasnili iné porušenie zákona. Filip Rybanič čelí obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade dokázania viny môže stráviť za mrežami tri až osem rokov. Rozhodnutie súdu  je, že p. Rybanič je odsúdený na 3 roky podmienečne. Prečo nie? Samozrejme už je na zváženie, že prečo sa nepostupuje rovnako v každom prípade, pretože v tomto prípade, ,,NAKA“  konala až s neuveriteľnou rýchlosťou. No, keď bývali predseda vlády R. Fico zverejnil informácie o možných daňových únikoch Igora Matoviča čím rovnako porušil zákon  to podľa vyšetrovania  skončilo len ako sloboda prejavu a všetko bolo v poriadku. 

 

Samozrejme. Filip dokázal.. Respektíve poukázal na to, že  p. Kaliňák minimálne klamal vo svojich vyhláseniach a je spojený s p. Bašternákom v určitých oblastiach... No svojím činom porušil zákony. Aj, keď s dobrým úmyslom. No však ešte aj tým, že to zverejnil pridal do povestného ohňa. Samo o sebe je ,,problém,“ že menovaný je  úzko spätý s opozičnou stranou SAS, ktorá to využila vo svoj prospech. A pokúsila sa poukázať na nezrovnalosti , ktoré sprevádzajú  vládnu stranu Smer SD a jej politické špičky. 

 

Je otázka či toto celé bola náhoda alebo menovaný len postupoval na základe pokynov svojho zamestnávateľa.  Pretože je samozrejme  nutné odhaľovať tieto činy no v rámci zákona. Pretože ak začneme  odhaľovať porušenia zákony tým, že ten  zákon samy porušíme v čom sme lepší, ako ty,  ktorých chceme usvedčiť z porušovania?