13.10.2018 08:23
Rubrika: Kultúra
Od: Denisa Bellová

Čínsky sociálny kreditný systém

,,Veľký brat ťa stále vidí”


Nie je to tak dávno, keď George Orwell prišiel so svojím najznámejším literárnym dielom 20.storočia 1984. tí, ktorí dobre poznajú tento román, určite neraz pocítili zimomriavky po chrbte pri predstave byť stále kontrolovaný na každom kroku bez pocitu slobodného nadýchnutia sa. 

     Čínska komunistická vláda sa však chystá túto nočnú moru premeniť čoskoro v skutočnosť. Sociálny kreditný systém sa stane do roku 2020 pre všetkých 1,4 miliarda čínskych obyvateľov každodennou realitou. Do spomínaného roku chce Peking vytvoriť obrovskú databázu, v ktorej úrady o číňanoch zistia prakticky všetko. Z ľudí sa tak postupne stanú čísla, ktorých osudy budú závisieť od počtu bodov, ktoré získajú alebo stratia svojím konaním v spoločnosti.

      Ako vlastne tento  celonárodný rozšírený systém bude fungovať v praxi ?

Bodovací systém vo svojej podstate bude fungovať  na princípe trestu a odmeny. Štát sa stane pre miestnych obyvateľov  jednou veľkou ,,matkou” aj ,,otcom”. Odmeny obyvateľom s „vysokým sociálnym kreditom“ zahŕňajú zľavy na dopravu alebo kratšie čakanie v nemocniciach. Občania s „nízkym sociálnym kreditom“ však odrazu jedného dňa zistia, že si nemôžu kúpiť letenku, dostať pas alebo získať prácu, o ktorú sa uchádzajú. Aby toho nebolo málo, občanovi sa môže jeho sociálny kredit znížiť aj vtedy, ak sa bude online baviť s niekým, kto má nízky počet bodov alebo dokonca, aj vtedy, keď si niekto dá vyhľadať do googlu slovíčko Tibet. 

     Steve Mosher (prezident Inštitútu pre výskum populácie) odborník na dianie v Ázii sa vyjadril k tejto problematike nasledovne: „To, čo máme teraz v Číne, je nočnou morou prvého, skutočne totalitného, štátu na svete.Množstvo ľudí v Číne už vôbec nepoužíva peniaze priamo,“ vysvetľuje Mosher. „Používajú telefóny. Čínska vláda monitoruje všetky telefóny, všetku elektroniku.Ak sa pochvalne vyjadruješ o režime, tvoje sociálne skóre stúpa a naopak, klesá, ak sa o ňom vyjadruješ zle.Podľa odborníkov má čínska vláda svojich ľudí vo vedení každej spoločnosti, podieľajúcej sa na činnosti sociálnych médií. Vláda automaticky vlastní 1% akcií každej spoločnosti, a hoci je toto percento zjavne malé aj tak spoločnosť ovláda tento človek z vlády. Akýkoľvek chybný krok spoločnosti a dotyčný môže ukončiť jej činnosť.”

    Zdá sa však, že čínska vláda to prezentuje a vníma po svojom.Podľa čínskeho komunistického vládneho názoru sociálny kreditný systém bude monitorovať a bude sa zameriavať na poctivosť vo vládnych záležitostiach, na integritu v komerčnej, sociálnej a justičnej sfére. Cieľom tohto programu je zvýšiť povedomie integrity u občanov a úroveň dôveryhodnosti v čínskej spoločnosti.

    Povedzme si však úprimne, že takáto prehnaná ,,starostlivosť” o občanov čínskej spoločnosti už vážne hraničí s porušením jedného zo základných ľudských práv, a to právo na slobodu myslenia, názoru a jeho prejavovania. Hovorí sa, že robiť chyby je ľudské a vďaka nim sa učíme a posúvame vpred. Nanešťastie o krátku dobu žiadny čínsky občan si tú chybu nebude môcť dovoliť. Je dôležité si uvedomiť cenu vlastnej slobody a nezávislosti, pretože bez nej len ťažko môžeme žiť životy, ktoré majú skutočnú hĺbku a ktoré nám môžu priniesť poznanie o sebe samých a o svete, ktorý je okolo nás. Spoločnosť, ktorá umožní jednotlivcom vnútorné rásť a v ktorej si nebudú vládne zložky vynucovať strachom svoje zámery a ciele od jednotlivcov v nej, môže skutočne priniesť do sveta niečo hodnotné a produktívne. Čierny, biely, žltý na tejto planéte sme spoločne a aj, keď sa tento fenomén deje v podstate ďaleko od našich príbytkov  nemal by zaostávať z našej strany ignorovaný a mal by byť vyjadrený značný nesúhlas s týmto spôsobom kontroly nad miestnym obyvateľstvom v Číne. Vykašlime sa na ,,veľkého brata” nech sa pozerá sám na seba doma v zrkadle.