13.10.2018 07:55
Rubrika: POLIS
Od: Frederika Rybáková

Koho, podľa prieskumov, si želajú Slováci za prezidenta


Slovákov na jar 2019 čakajú prezidentské voľby. Voľba prezidenta v priamych voľbách tajným hlasovaním je u nás zaužívaná od roku 1999. Už o pár mesiacov nás čaká piata priama voľba kandidáta, ktorý obsadí prezidentské kreslo na funkčné obdobie piatich rokov. V posledných voľbách sme si zvolili za prezidenta Andreja Kisku, ktorý, avšak pre tieto voľby odmietol zastávať post hlavy štátu pre ďalšie obdobie, s odôvodnením, že chce vidieť vyrastať svoje dieťa, ktoré sa mu prednedávnom narodilo. Avšak z iných zdrojov sme mohli počuť informácie, že hlavným dôvodom by mohol byť politický nátlak niektorých politikov Smeru- SD. Tí by mali mať určité informácie a materiály týkajúce sa Kiskovej kampane, resp. účtovníctva jeho firiem. Každopádne nás teraz bude skôr zaujímať aké sú šance jednotlivých, už ohlásených kandidátov. Počas letných mesiacov sa sledovala aktivita doterajších prihlásených kandidátov na sociálnych sieťach. Všímali sa najmä lajky, komentáre, zdieľania a pribúdanie fanúšikov na Facebooku jednotlivých kandidátov. V náraste počtu fanúšikov vedie stále Milan Krajniak, ktorý dosiahol počet skoro 32 000 fanúšikov, tesne za ním je Eduard Chmelár, ktorý má 29 000 fanúšikov, Béla Bugár  24 000 fanúšikov a Štefan Harabín 21 000 fanúšikov. Avšak najväčšie diskusie vyvolali svojimi príspevkami Robert Mistrík a Milan Krajniak. Týmito informáciami poukazujeme na úspešnosť ich kampaní na sociálnej sieti. Na druhej strane si môžeme porovnať aký úspech mali jednotliví kandidáti vo volebných prieskumoch zo septembra 2018. Objavili sa tu dokonca aj mená, ktoré neohlásili svoju kandidatúru.

Najúspešnejší v tomto prieskume bol Robert Mistrík, ktorý kandiduje ako nezávislý, no podporuje ho SaS či strana Spolu, sa so svojimi preferenciami dostal do čela prezidentských kandidátov. Hneď za ním sa umiestnil Peter Pellegrini, ktorý však svoju kandidatúru vylúčil, takže ho nemôžeme považovať za reálneho kandidáta. 

Na treťom mieste je Eduard Chmelár, ktorý by mohol osloviť ľavicovo orientovaných voličov. Podľa komentára poslanca Smeru Ľuboša Blaha by bol Chmelár ,,presvedčivejším kandidátom“  než by bol bývalý minister kutúry a člen strany  Marek Maďarič. 

 

Avšak jediná strana, ktorá  stále mešká s vyhlásením kandidáta je Smer, ktorý dlho tvrdil, že favoritom na prezidenta je ich člen a minister zahraničia Miroslav Lajčák, ktorého sa im nakoniec nepodarilo presvedčiť, aby kandidoval. Dnes v strane uvažujú nad kandidatúrou Richarda Rašiho. Prečo sa strana stále nevie dohodnúť akého kandidáta zvolí, možno chápať aj tak, že sa bojí, aby ich kandidát nezískal nízke preferencie u občanov, ako má samotná strana, keďže vieme, že, ako strana si stále drží vysoké percento u voličov. Smer v týchto voľbách neočakáva víťazstvo, skôr mu ide o zachovanie prestíže v očiach jeho voličov.